• nadzorowanie obecności azotuSkuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, ponieważ wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia czy też innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma faktycznie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości i współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub tiofanat metylowy w rzepaku inne rodzaju fungicydy pszenica ozima. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej odporności bądź też akceptacji na kluczowe szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Rybarczyk 2019-12-30

Ciągle na zarodku czerwca przejeżdżali do nas na lato

Najnowsze artykuły:

Top